22.10.2013 12:16

Ochrana přírody a ekologická výchova jsou aktuální na české i polské straně Kladského pomezí

Česko-polská spolupráce pokračuje i v oblasti ekologie.

V úterý 15. října 2013 se odborníci, ale i zájemci z řad veřejnosti, sešli ve Vile Čerych, aby se společně zamysleli nad ekologickou výchovou a ochranou přírody v České republice a v Polsku. Seminář pořádalo Centrum rozvoje Česká Skalice v rámci projektu Podpora ekologické výchovy v Kladském pomezí. Partnerem tohoto přeshraničního projektu je Národní park Stolové hory (PNGS). Své zkušenosti proto přijeli předat i zástupci tohoto polského národního parku, který se nachází jen kousek za našimi hranicemi.

Seminář zahájil svým příspěvkem Jiří Kmoníček, ředitel Centra rozvoje Česká Skalice, které je provozovatelem Vily Čerych. Ten nastínil vizi vzdělávacího střediska Vila Čerych v oblasti ekologické výchovy i česko-polské spolupráce. Na něj pak svým referátem plynule navázala Małgorzata Fugowska z Národního parku Stolové hory. Její kolega Tomasz Mazur ji pak doplnil s aktuálními informacemi o právě budovaném Ekocentru při PNGS. To by už za rok v listopadu mělo zahájit svoji činnost, a tak se zde nabízí řada možností pro rozvoj přeshraniční spolupráce.

Druhá část programu byla věnována ochraně přírody a ekologické výchově v Královéhradeckém kraji. Tyto dvě oblasti zprvu teoreticky představila zástupkyně Královéhradeckého kraje, paní Iva Svobodová, a poté ji s praktickými ukázkami doplnili Hana Kulichová ze SEVERu Horní Maršov, která se zabývala ekologickou výchovou, a Petr Kuna ze Správy CHKO Broumovsko, jehož přednáška byla zaměřena na ochranu přírody v ČR a chráněná území v Kladském pomezí.

Petr Kuna se navíc v další, odpolední, části programu stal průvodcem celé skupiny po Babiččině údolí. Nejednalo se však o klasickou turistickou vycházku. Babiččino údolí je jakožto národní přírodní památka významnou lokalitou z geologického a biologického hlediska. Účastníci exkurze byli na několika místech seznámeni s konkrétní činností Správy CHKO Broumovsko i jejími plány do budoucna, podívali se na dochované pozůstatky propracovaného zavlažovacího systému a byli upozorněni na vzácné druhy živočichů a rostlin, kteří se v oblasti vyskytují. V průběhu vycházky byl čas i na mnohé dotazy, které pokračovaly i po návratu do Vily Čerych. Seminář byl zakončen čilou diskuzí zúčastněných.

Seminář se uskutečnil v rámci projektu „Podpora ekologické výchovy v Kladském pomezí“ registrační číslo CZ.3.22/3.3.02/12.03510, který je spolufinancovaný z prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj prostřednictvím Euroregionu Glacensis v rámci Operačního programu Přeshraniční spolupráce Česká republika – Polská republika 2007–2013. Seminář byl realizován za finanční podpory Královéhradeckého kraje.

Za Centrum rozvoje Česká Skalice Radka Jansová

 

Fotogalerie

 

  

Projekt je spolufinancován z prostředků ERDF prostřednictvím Euroregionu Glacensis.