Podpořte nás

Pokud chcete pomoci lidem prchajícím před válkou, můžete přispět prostřednictvím transparentního účtu 2002172892/2010

Financujeme kurzy českého jazyka pro ukrajinské občany.

Ukrajina-640x427

Filmové Odcházení s režisérem Václavem Havlem

Vilu Čerych potkalo v roce 2010 neuvěřitelné štěstí. Pro natáčení svého prvního a bohužel zároveň posledního filmu Odcházení si ji vybral náš bývalý prezident Václav Havel. Tato mimořádná událost se nesmazatelně vryla nejen do paměti všech zúčastněných, ale i do historie Vily. Centrum rozvoje Česká Skalice, které Vilu Čerych provozuje, se proto rozhodlo vytvořit jako stálou připomínku těchto okamžiků výstavu nazvanou Filmové ODCHÁZENÍ s režisérem Václavem Havlem.

V průběhu roku 2012 a 2013 se tak podařilo s finanční podporou Města Česká Skalice zrealizovat výstavu, která je pojata jako stálá expozice a vhodně doplňuje interiéry historické budovy. Výstava je umístěna na hlavním schodišti a v mezipatře vzdělávacího střediska Vila Čerych.

Základem výstavy jsou návrhy kostýmů kostýmní návrhářky Zuzany Ježkové a fotografie z filmového natáčení. Součástí výstavy jsou i šaty, kufr a obraz kancléřovy přítelkyně Ireny, kterou ve filmu ztvárnila Dagmar Havlová.  Expozici doplňují drobné rekvizity, scénáře a knihy.  

Výstava vznikla díky finanční podpoře Města Česká Skalice a laskavé pomoci Dagmar Havlové, Zuzany Ježkové a producenta filmu Odcházení pana Jaroslava Boučka, kteří na výstavu darovali autentické exponáty.

Stálá výstava byla slavnostně zahájena vernisáží dne 8. října 2013. Vernisáž výstavy se uskutečnila v rámci projektu Měníme věci kolem nás, reg. č.: CZ.1.07/3.1.00/37.0236, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Pro další zájemce je výstava k vidění pravidelně každou středu od 13 do 15 hodin a při kulturních a společenských akcích, které jsou ve Vile Čerych pro veřejnost pořádány. Nepřetržitě ji mohou zhlédnout klienti vzdělávacího střediska Vila Čerych.

Na libretu výstavy a návrhu umístění jednotlivých exponátů, spolupracovala s Centrem rozvoje Česká Skalice (manažer projektu Květa Ležovičová) Anna Knapová z Nového Města nad Metují. Výstavu graficky zpracoval Vladimír Prachař z Náchoda.

 

Tiskovou zprávu o průběhu vernisáže si můžete přečíst zde. Stáhnout si můžete i propagační leták k výstavě.

 

Fotogalerie - vernisáž výstavy