Podpořte nás

Pokud chcete pomoci lidem prchajícím před válkou, můžete přispět prostřednictvím transparentního účtu 2002172892/2010

Financujeme kurzy českého jazyka pro ukrajinské občany.

Ukrajina-640x427

Férová snídaně 2015

Na 137 místech České republiky dalo v sobotu 9. května více než pět tisíc lidí jasně najevo, že je zajímá, kdo a za jakých podmínek pro ně pěstuje například čaj, kávu nebo zeleninu a ovoce. Stalo se tak na pikniku s názvem Férová snídaně NaZemi, který podporuje fairtradové a lokální pěstitele. Ve Vile Čerych šlo o třetí ročník.

Chutné pomazánky z domácích surovin, čerstvé pečivo a sýry z místního trhu, fairtradová káva a čaje - fairtradový i bylinkový. To byly nejčastější dobroty, na kterých si účastníci pochutnávali při férovém pikniku v českoskalické Vile Čerych. Připraven byl také doprovodný program, ve kterém se představil Jarda Čížek s písničkami Karla Kryla, orientální tanečnice Sabua a taneční skupina Badar. K vidění a vyzkoušení byla též ukázka líčení. Své znalosti o férovém obchodu si mohli všichni ověřit díky kvízu, kdy pro nejúspěšnější řešitele byly připraveny slevové poukázky na nákup fairtradových výrobků v Regionálním informačním centru v České Skalici.

„Účast bezmála padesáti lidí nás moc potěšila, i když počasí nám tentokrát k piknikování vůbec nepřálo. Ale lidi z dobrým srdcem neodradily ani mraky a kapky deště,“ pochvaluje si manažerka vzdělávacího střediska Vila Čerych Tereza Vaňková. „Při letošní snídani jsme navíc chtěli podpořit také Nepál postižený ničivým zemětřesením. Do připravené kasičky se na místě vybralo 2935,- Kč. V této částce ještě není započten příspěvek Města Česká Skalice, které tuto akci také podporuje, ale částku zatím neznáme. Jisté ale je, že všechny vybrané prostředky poputují na konto SOS Nepál organizace Člověk v tísni,“ vysvětluje Tereza Vaňková.

„Férová snídaně je příjemnou komunitní akcí. Sešli se na ní aktivní jednotlivci i rodiny, kteří přemýšlí o dopadech svého spotřebního chování. Loni se piknikovalo na 119 místech republiky a nečekali jsme, že letos počet překonáme a dostaneme se na 137 míst," sdělil celorepublikový koordinátor Stanislav Komínek z neziskové organizace NaZemi, která akci zastřešuje.

Zájem o fair trade v ČR roste. Za výrobky se známkou FAIRTRADE čeští zákazníci loni utratili celkem 203 milionů korun. Maloobchodní obrat s fairtradovými výrobky se tak oproti roku 2013 opět zvýšil, a sice o 17 %. Nejprodávanějším fairtradovým produktem je již několik let po sobě káva. Vloni se jí prodalo 190 tun v hodnotě 138 milionů korun. Další informace o Férové snídani NaZemi naleznete na www.ferovasnidane.cz.

 

Za Centrum rozvoje Česká Skalice, o.p.s., Iljana Beránková

 

Plakát 531.2 KB

Fotogalerie