Podpořte nás

Pokud chcete pomoci lidem prchajícím před válkou, můžete přispět prostřednictvím transparentního účtu 2002172892/2010

Financujeme kurzy českého jazyka pro ukrajinské občany.

Ukrajina-640x427

Cena Ladislava Čerycha 2019

Cenu Ladislava Čerycha obdrželi manželé Ležovičovi

Tisková zpráva 6. 6. 2019

Poslední květnové odpoledne se ve Vile Čerych sešlo na 80 hostů při předávání Ceny Ladislava Čerycha. Letos ji obdrželi manželé Květa a Štefan Ležovičovi za dlouhodobý přínos k zachování Vily Čerych a její zahrady.

„Byli jsme na samém začátku dění, kdy bratři Čerychovi darovali rodinnou vilu Nadaci rozvoje občanské společnosti. Poté jsme tu působili dva roky jako dobrovolníci, od roku 2003 jako zaměstnanci. Cílem nově založeného občanského sdružení bylo renovovat krásu objektu, včetně rozsáhlé zahrady,“ uvedli Ležovičovi ve své děkovné řeči. Mezi gratulanty byla Cathy Soden Čerych, manželka Ladislava Čerycha, a Georgina Steinsky, jeho neteř a podporovatelka Vily Čerych.

Součástí slavnosti bylo odhalení repliky dobové lavičky s treláží. „Rádi bychom jmenovitě poděkovali firmám PROMA REHA, ZP-TECH, NTC STAVEBNÍ TECHNIKA a drobným dárcům za podporu při sbírce na poslední chybějící kus zahradního nábytku, díky kterému je teď zahrada ucelená,“ řekla Tereza Vaňková z Centra rozvoje Česká Skalice, které Vilu provozuje. „Nyní se naše snažení přesouvá do interiéru Vily, do jídelny, kam chceme navrátit svítidla v původním stylu,“ dodala Vaňková.

Celý večer 14. ročníku Ceny Ladislava Čerycha se nesl v noblesním duchu. Hudební doprovod zajistilo Duo Evergreen Jindřicha Zíky. Hosté využili příjemného prostředí, aby si mohli popovídat a nasát atmosféru výjimečného domu a zahrady.

Cena Ladislava Čerycha je každoroční slavnost, při které jsou oceněni lidé či firmy, které se nezištně podílí na obnově a údržbě kulturní památky Vily Čerych.

Bc. Sabina Štelbaská

 

Fotogalerie

 

Centrum rozvoje Česká Skalice (CRČS), o.p.s., od roku 2003 provozuje vzdělávací středisko Vilu Čerych. Vilu i přilehlou zahradu za pomoci různých projektů i dobrovolnických aktivit postupně opravuje a zvelebuje a vytváří prostor pro setkávání, vzdělávání i odpočinek. Svou činností přispívá k rozvoji regionů našeho kraje, aktivizuje občanskou společnost, rozvíjí mezinárodní spolupráci, aktivně se podílí na ekologické výchově a osvětě a podporuje místní vzdělanost a kulturu. V roce 2014 se Centrum rozvoje transformovalo z občanského sdružení na obecně prospěšnou společnost.