Podpořte nás

Pokud chcete pomoci lidem prchajícím před válkou, můžete přispět prostřednictvím transparentního účtu 2002172892/2010

Financujeme kurzy českého jazyka pro ukrajinské občany.

Ukrajina-640x427

Benefice pro zahradu Vily Čerych 2010 - 2012

Obnova ROZÁRIA v zahradě VILY ČERYCH

Kouzelná, historická zahrada Vily Čerych, dílo významného architekta Josefa Kumpána, utrpěla v období socialismu četné rány. Od roku 2001 však probíhá její obnova. Péče o architektonický skvost i působivý odkaz Vily Čerych a její zahrady patří k základním kamenům činnosti občanského sdružení Centrum rozvoje Česká Skalice, které je provozovatelem vzdělávacího střediska Vila Čerych. Rány se postupně hojí a zahradě se navrací její původní tvář. Vydatnou pomocí je spolupráce s  Ing. Evou Vízkovou, renomovanou zahradní architektkou. Bez finanční podpory se to však neobejde…

Od roku 2010 se zaměřujeme na obnovu půvabného rozária, které dříve bylo nedílnou součástí zahrady a časem úplně zaniklo.

K obnově ROZÁRIA můžete přispět finanční částkou zaslanou na účet Centra rozvoje Česká Skalice.  Číslo účtu: 1184216379/0800   VS:1150

 

Srdečně děkujeme všem štědrým dárcům, sponzorům i drobným přispěvatelům z řad široké veřejnosti za finanční podporu znovuobnovení rozária i za podporu obnovy zahrady v předchozích letech, jež přispěla k instalaci nových lamp a laviček do zahrady Vily Čerych. Stále je však co vylepšovat…

Velice si vážíme každé poskytnuté finanční částky v jakékoliv výši. Bližší informace Vám rádi sdělíme v kanceláři vzdělávacího střediska Vila Čerych, nebo na telefonu 491 451 116 – koordinátorka akce Květa Ležovičová.

 

MOHLI JSTE POTKAT BOŽENU NĚMCOVOU ČI VYDRAŽIT KVĚTINU PRO ROZÁRIUM

Příjemné teplé počasí přivítalo v neděli 23. září 2012 desítky návštěvníků v zahradě Vily Čerych při pořádání Benefice pro zahradu Vily Čerych s podtFarmet a. s. itulem obnova rozária. Pořadatelem bylo Centrum rozvoje Česká Skalice a DOMEK - Dětské oddělení Městské knihovny v České Skalici. Lidé mohli přispět na rozárium několika způsoby - zakoupením vstupenky, pohledu „Kup si svoji růži“ či dražbou.

Jak název napovídá, odpoledne byl připraven skutečně bohatý program. Úvodem vystoupila folková skupina Kantoři z Hradce Králové. Lidé si podupávali, pobrukovali, tleskali a někdy i tančili. V rychlém sletu následovala dech beroucí komponovaná módní přehlídka historických postav s názvem „Jak šel čas“ pod taktovkou Anny Řehákové, která program připravila jako vždy s velkou precizností a noblesou. Lidé na lavičkách s úžasem pozorovali, jak kolem nich prochází postavy od gotiky po dobu, kdy byla postavena Vila Čerych, tedy období první republiky.

Vrchol benefice přišel v pozdějších odpoledních hodinách – dražily se květiny, které návštěvníci sami naaranžovali v průběhu akce – zájem byl velký jak u dětí, tak dospělých, kteří přes prvotní ostych vytvořili i více květinových kreací. Tyto výrobky následně byly předmětem aukce. Díky dětem, které se zapojily do prezentaceTruhlářství Urban aranžmá a procházely mezi dražebníky a s šarmem jim vlastním lákaly k „přihazování“, částky příjemně stoupaly. Z aukce bylo nakonec vydraženo 2 540,- Kč. Celková částka, kterou benefice vynesla 8 960,- Kč.

„Přípravné kroky k obnově rozária v zahradě Vily Čerych, které po roce 1948 postupem času zcela zaniklo, jsme započali již v roce 2010. Máme velkou radost z toho, že s pomocí osvícené veřejnosti, dárců a sponzorů se podařilo do dnešního dne získat celkem 72 396,- Kč. Veliký kus práce je ještě před námi, celkový rozpočet na rozárium činí 260 000,-Kč. Stále oslovujeme firmy i veřejnost, s prosbou o finanční podporu. Plánujeme uspořádat i další benefiční akce a věřím, že se nám podaří získat i materiální dary od firem, a tím snížit rozpočet projektu“ uvádí Květa Ležovičová, předsedkyně občanského sdružení.

Děkujeme všem sponzorům i drobným dárcům za jejich podporu. Už se moc těšíme, až na jaře příštího roku začnou první zemní práce a zaniklý klenot odhalí své první obrysy. 

 

Plakát - Benefice

Fotogalerie - Benefice

 

Děkujeme sponzorům akce:

Farmet Česká Skalice - jedna z nejvýznamnějších českých společností zabývajících se výrobou zemědělských strojů na zpracování půdy a setí, technologických zařízení na zpracování olejnatých semen a olejů, extruderů krmiv.

 

 

 

 

Truhlářství Urban Česká Skalice -  výroba dveří, schodišť, oken, nábytku, protipožárních uzávěrů a dřevěných vybavení.

 

 

 

 

Platex - je tradiční výrobce technických tkanin. Více než 100letá zkušenost s různými technologiemi úprav technických tkanin, hlavně se zátěry, impregnací, barvením a kašírováním textilií nám umožňuje vyrábět vysoce kvalitní materiály.

 

 

 

 

BLEŠÍ TRH S DOBROČINNÝM ŠATNÍKEM

zážitkové zahradě Vily Čerych se o prázdninách, v sobotu 4. srpna,  bude vůbec poprvé konat pravý BLEŠÍ TRH spojený s DOBROČINNÝM ŠATNÍKEM. Nápad na pořádání této charitativní akce se zrodil v hlavách členů občanského sdružení Centrum rozvoje Česká Skalice a nadchl i Vzdělávací agenturu Mgr. Jany Fišerové, která se záhy stala partnerem. 

Co je to vlastně pravý bleší trh?  Označení „bleší“ pochází ze středověku, kdy panovník přenechal darem oblečení prostému lidu. Jakmile se toto oblečení dostalo mezi lid, mohlo se s ním obchodovat, a tím získala i leckterá blecha svou novou oběť.

Bleší trh je příležitost pro dospělé i pro děti, které si mohou s pomocí rodičů vyzkoušet svoje obchodní nadání. Prodejcem se může stát každý člověk, nemusí vystavovat žádné doklady a ani ze svého jednorázového prodeje platit daně (celková částka za rok nesmí přesáhnout 20.000,-Kč, viz. Zákon o daních z příjmů). Knihy, květiny, potřeby pro domácnost, hračky, dekorativní a umělecké předměty, sklo, porcelán, obrazy, staré pohlednice, známky, nábytek, kuchyňské náčiní, fotoaparáty, příbory, gramofony, mince, karty, knihy, časopisy, vánoční ozdoby – to vše je určitě možné nalézt na půdách či ve sklepích. Různé věci  odpočívají v našich domácnostech a my je litujeme vyhodit. Proto přijďte prodat, směnit nebo darovat staré, použité VĚCI S DUŠÍ, které mohou druhým udělat radost! Navíc jsou bleší trhy i ekologické – podporují šetrné spotřebitelské chování. Nabídkou a prodejem použitých věcí se prodlužuje doba jejich užívání a zmenšuje se nápor na naší přírodu tím, že věci nevyhazujeme do popelnic ani na skládky, ale naopak  je vracíme zpět do oběhu.

Druhou zábavnou a neobvyklou akcí, která bude součástí Blešího trhu v České Skalici, bude „DOBROČINNÝ ŠATNÍK“.  Nejen obyvatelům České Skalice se naskýtá příležitost darovat  nepoškozené „šik“ oblečení a tím podpořit benefiční projekt pro zahradu Vily Čerych. Ošacení pro děti i dospělé můžete dodat do  31.7. 2012 do Regionálního informačního centra v České Skalici. Počet darovaného šatstva je omezen na max. 15 kusů z jedné domácnosti. Donesené oděvy za pomoci dobrovolníků v rámci BLEŠÍHO TRHU prodáme a výtěžek poputuje na obnovu rozária v zahradě Vily Čerych. Oděvy, které se nepodaří prodat, darujeme charitní organizaci v našem regionu.

Na prvním BLEŠÍM TRHU pořádaném v České Skalici můžete prodat i koupit použité, přesto skvostné věci, vyberete si  do svého šatníku zachovalé kousky, poznáte zajímavé lidi a navíc podpoříte dobrou věc. Smlouvat je legrace a nejde přece jen o peníze ….Pobavíte se, užijete si krásy zahrady, něco pěkného nakoupíte a navíc pomůžete dobré věci. 

 

Plakát 437.0 KB

Tisková zpráva - Vila Čerych ožila Bleším trhem

Ohlas návštěvnice p. Šrůtkové na BLEŠÍ TRH a DOBROČINNÝ ŠATNÍK

Fotogalerie z Blešího trhu a dobročinného šatníku

 

Výsledek charitativní akce BLEŠÍ TRH A DOBROČINNÝ ŠATNÍK byl překvapující. Organizátorům se v sobotu 4. srpna 2012 podařilo získat na obnovu rozária celkem

15 536,-Kč. HURÁ!!!

Děkujeme všem dobrovolníkům, kteří pomohli akci zorganizovat, všem dárcům, kteří přispěli do DOBROČINNÉHO ŠATNÍKU svým oblečením a všem skvělým lidem, kteří na charitativní akci přišli a dobrou věc podpořili.    

 

Fotogalerie

 

Pomozte společně s námi navrátit zahradě její původní krásu…