Podpořte nás

Pokud chcete pomoci lidem prchajícím před válkou, můžete přispět prostřednictvím transparentního účtu 2002172892/2010

Financujeme kurzy českého jazyka pro ukrajinské občany.

Ukrajina-640x427

Festival báchorek a pověstí

V partnerském městě České Skalice, v polském Bardu, se ve dnech 11. - 12. června 2010 uskutečnil již 6. ročník Festivalu báchorek a pověstí, česko-polská  přehlídka dětských divadelních souborů. Zakladatelem festivalu a spoluorganizátorem letošního ročníku bylo občanské sdružení Centrum rozvoje Česká Skalice, hlavním organizátorem pak Centrum Kultury i  Promoce v Bardu. „Už podruhé se festival konal v Bardu, tentokrát v rámci projektu - Po stopách bardských legend. Bardské legendy jsou názornou ukázkou velmi těsných česko-polských vazeb, neboť v nich vystupuje mnoho českých postav“, konstatovala zástupkyně pořádající organizace paní Beáta Szewczik. 

Českou Skalici reprezentoval Dramatický kroužek ZŠ, pod vedením Stanislavy Marinicové a  Lenky Gieciové, dalším českým účastníkem byl soubor ZYP a HIDRAK z Jiráskova gymnázia Náchod, pod vedením Blanky Dvořáčkové.

Dvoudenní setkání proběhlo, jako již tradičně, ve velmi přátelském duchu. Během přehlídkového odpoledne se děti měly možnost seznámit s výsledky práce svých „hereckých“ kolegů z obou stran hranice. Za polskou stranu vystoupily místní soubory ze základních škol,  gymnásia,  Domu sociální péče a nejmenšími účastníky byly děti z Centra Kultury i Promoce v Bardu. Představení byla hrána v češtině i v polštině, diváci byli nadšeni hereckými výkony, kostýmy i vtipnými dekoracemi. Účinkující měli radost, že se jim představení povedla. Na každém vystoupení bylo něco zajímavého, originálního a pěkného. Soubor ze Základní školy v České Skalici vystoupil se svojí  letošní novinkou, pohádkou O princi s kočičí hlavou. Všichni členové souboru předvedli zanícený výkon a sklidili právem za své vystoupení bouřlivý potlesk.

Součástí festivalu byly rovněž tvůrčí dílny, které směřovaly k jednomu cíly – společnému veřejnému vystoupení všech účastníků na téma bardských legend. Vystoupení proběhlo před bazilikou Panny Marie a sklidilo zasloužený obdiv diváků. Největší úspěch pak měla taneční interpretace legendy O čertovi a větru. Dva dny rychle utekly a došlo na loučení. Polští organizátoři pozvali všechny účastníky k další návštěvě jejich krásného města a vyjádřili naději na další česko-polské setkání.

Tento projekt se uskutečnil díky podpoře Města Česká Skalice