Podpořte nás

Pokud chcete pomoci lidem prchajícím před válkou, můžete přispět prostřednictvím transparentního účtu 2002172892/2010

Financujeme kurzy českého jazyka pro ukrajinské občany.

Ukrajina-640x427

Férová snídaně 2016

V České Skalici se piknikovalo na podporu fairtradových a lokálních pěstitelů

 

Fairtradový čaj a čaje z čerstvých bylin, koláč z  fairtradového kakaa, domácí vajíčka s pažitkou. Například takové dobroty posnídala zhruba dvacítka lidí, kteří se v sobotu 14. května sešli na společném pikniku na dvorečku Střediska volného času Bájo. Dali tak najevo, že je zajímá, kdo a za jakých podmínek pro ně plodiny pěstuje. Piknik s názvem Férová snídaně NaZemi proběhl v České Skalici už počtvrté. Město se tak přidalo k dalším 159 místům v České republice, kde se piknikový happening pořádal. Akce probíhá tradičně na Světový den pro fair trade, který připadá na druhou květnovou sobotu.

 

„I když se nás nesešlo mnoho, piknik jsme si užili a díky kvízu se také něco nového dozvěděli. Přímo na Snídani jsme si mohli fairtradové produkty koupit, což jsme rádi využili, protože běžně k sehnání nejsou,“ uvedl Karel Vik, který s manželkou přijel z Jaroměře.

Férová snídaně NaZemi je největší akcí na podporu fair trade v České republice. Zájem o akci neustále stoupá. Do prvního ročníku se před šesti lety zapojilo 41 míst, letos už to bylo čtyřikrát tolik.„Férová snídaně je příjemnou akcí, která propojuje v daném místě lidi, kteří přemýšlí o dopadech svého spotřebního chování,“ upřesnila koordinátorka Férové snídaně Gabriela Štěpánková z neziskové organizace NaZemi, která akci zastřešuje. Společnou snídaní dali účastníci najevo, že upřednostňují produkty, při jejichž výrobě nebyla porušována lidská práva, poškozováno životní prostředí či zneužita dětská práce.

 

Z aktuálně zveřejněných výsledků prodeje fairtradových výrobků vyplývá, že nejprodávanějším produktem je káva. Té se dle organizace Fairtrade Česko a Slovensko prodalo v loňském roce v ČR 173 tun. Následují výrobky s fairtradovým kakaem, kterých se loni u nás prodalo 46 tun.

Další informace naleznete na www.ferovasnidane.cz.

Co je fair trade?

Fair trade je způsob obchodu, který dává drobným pěstitelům, řemeslníkům i zaměstnancům ze zemí Afriky, Asie a Latinské Ameriky možnost uživit se vlastní prací za důstojných podmínek. Pokud si český spotřebitel koupí fairtradový výrobek, dává tak přednost výrobkům, za nimiž nestojí zneužívání dětské práce, nelidské pracovní podmínky, či devastace životního prostředí.

 

Fotogalerie