Podpořte nás

Pokud chcete pomoci lidem prchajícím před válkou, můžete přispět prostřednictvím transparentního účtu 2002172892/2010

Financujeme kurzy českého jazyka pro ukrajinské občany.

Ukrajina-640x427

Festival báchorek a pověstí 2007

V termínu 18. - 20. června 2007 se uskutečnil již třetí ročník mezinárodního přehlídkového divadelního festivalu Báchorek a pověstí. Na tomto setkání se představily soubory z Polska, České republiky a Slovenska. Dva předchozí ročníky se uskutečnily v zahradě Vily Čerych, letos kvůli nepříznivému počasí byl sobotní program přemístěn do velkého sálu Sokolovny v České Skalici. Děti si tak mohly vyzkoušet vystupování na jevišti, což přispělo i k celkové kvalitě vystoupení. Na třetím ročníku se představilo celkem 12 souborů, které vystoupily na téma: báchorky a pověsti Vašeho kraje. Nedělní slunečné počasí umožnilo Festivalu návrat do zahrady Vily Čerych, kde děti mohly pod odborným vedením zdokonalovat své herecké kvality ve čtyřech tvůrčích dílnách: základní herecká průprava, pantomima, taneční a pohybová dílna a umění improvizace. Pátá dílna, divadlo stínů, se odehrávala v zateměných útrobách Vily. Před obědem program ukončili skaličtí ochotníci s pohádkou O pejskovi a kočičce.

Pořadatelé si letos stanovili jako podmínku účasti to, že všechny soubory setrvají v České Skalici celé tři dny. Festival totiž nemá být pouhou přehlídkou pohádkových představení, ale také a především mezinárodním setkáním dětí, mládeže i dospělých vedoucích, kteří mají zájem o divadlo, umění i o poznávání sousedních národů a kultur. Celý program je proto uzpůsoben tak, aby dával vzájemným kontaktům a výměně informací co největší prostor.
 

III. ročník Festivalu báchorek a pověstí měl stejně jako v předchozích letech proběhnout v magickém prostoru zahrady Vily Čerych. Sobotní dešťová mračna však organizátorům zkřížila jejich plány a hlavní přehlídková část se proto musela odehrát v náhradních prostorách českoskalické Sokolovny. Festival skončil v neděli v odpoledních hodinách a již tehdy bylo zřejmé, že počasím vynucená změna v dramaturgii byla pro kvalitu divadelních představení velkým přínosem.

Páteční seznamovací a organizační večer proběhl podle plánu. Snad jen s mírným zpožděním, způsobeným zpožděným příjezdem nejvzdálenějších souborů: z polského Tarnowa Podgórneho museli urazit téměř 400 kilometrů, ze slovenské Banské Štavnice bezmála 500. Sobotní ráno ale překvapilo organizátory chladným a deštivým počasím. Proto se rozhodli přemístit přehlídku do nedaleké Sokolovny, která slouží i jako místní divadlo. Program zahájili starostové České Skalice a Barda Tomáš Hubka a Mgr. Ing. Krzysztof Żegański spolu s představiteli občanského sdružení Centrum rozvoje Česká Skalice, které je již 3. rokem hlavním organizátorem festivalu. „Česká Skalice je městem, které je s pohádkami, pověstmi a báchorkami úzce spojeno. Proto doufám a věřím že tradice tohoto festivalu bude dále pokračovat.“, uvedl ve svém projevu Hubka. Ačkoli účastníci nejprve litovali, že musí oželet atraktivní zahradní prostory, regulérní jeviště a hlediště nakonec udělaly své. „Myslím, že skutečné divadelní zázemí kvalitě přestavení prospělo. Zahrada je sice krásná, ale zvládnutí takovéhoto otevřeného prostoru divadelními prostředky je mnohem náročnější. Navíc skutečná divadelní prkna mají nepopsatelné kouzlo a tahle magie se určitě projevila i v kvalitě dětských hereckých výkonů. Všechna představení měla své kouzlo, ale některá byla opravdu výborná“, zhodnotila průběh sobotní přehlídky členka poroty Agnieszka Papis z Wroclawi. Největší ohlas mezi diváky vzbudila Pyšná princezna(Z rozprávky do rozprávky), kterou formou pohybového divadla zpracoval dětský divadelní soubor „Stromáčik“ z Banské Štiavnice a také představení „Bohuslaváci žaváci“ Bohuslavických „Žaváčků“. Nedělní slunečné počasí umožnilo Festivalu návrat do zahrady Vily Čerych, kde děti mohly pod odborným vedením zdokonalovat své herecké kvality ve čtyřech tvůrčích dílnách: základní herecká průprava, pantomima, taneční a pohybová dílna a umění improvizace. Pátá dílna, divadlo stínů, se odehrávala v zateměných útrobách Vily. Před obědem program ukončili skaličtí ochotníci s pohádkou O pejskovi a kočičce.

Pořadatelé si letos stanovili jako podmínku účasti to, že všechny soubory setrvají v České Skalici celé tři dny. Festival totiž nemá být pouhou přehlídkou pohádkových představení, ale také a především mezinárodním setkáním dětí, mládeže i dospělých vedoucích, kteří mají zájem o divadlo, umění i o poznávání sousedních národů a kultur. Celý program je proto uzpůsoben tak, aby dával vzájemným kontaktům a výměně informací co největší prostor.

Soubory, které vystoupily:

 • Základní škola Bohuslavice
 • Základní škoola Nahořany
 • Dům dětí a mládeže BÁJO
 • Obchodní akademie Náchod
 • Základní škola TGM Náchod
 • Základní škola Dolany
 • Základní škola Olešnice v Orlických horách
 • Základní umělecká škola Červený Kostelec
 • Škola podstavova Bardo -Polsko
 • Škola podstavova Przylek - Polsko
 • Škola podstavova Tarnovo - Polsko
 • Základní umělecká škola Bánská Štiavnica