Podpořte nás

Pokud chcete pomoci lidem prchajícím před válkou, můžete přispět prostřednictvím transparentního účtu 2002172892/2010

Financujeme kurzy českého jazyka pro ukrajinské občany.

Ukrajina-640x427

Férová snídaně 2014

Piknikovali, aby podpořili fairtradové a lokální pěstitele

Férově posnídat přišlo téměř 40 lidí.

Fairtradová káva nebo bylinný čaj, koláč z domácích vajec a fairtradového cukru, mléko a sýry od lokálních farmářů. Takové dobroty posnídala zhruba čtyřicítka lidí, kteří se v sobotu sešli na společném pikniku v zahradě Vily Čerych. Dali tak najevo, že podporují produkty, za něž pěstitelé dostali spravedlivě zaplaceno a při jejichž výrobě byl brán ohled na životní prostředí a nebyla zneužita dětská práce. Piknik s názvem Férová snídaně ve vašem městě proběhl v České Skalici už podruhé. Pořádalo ho Centrum rozvoje Česká Skalice, o.p.s. Snídalo se však po celé republice, a to na více než stovce míst. Stalo se tak na Světový den pro fair trade.

„Atmosféra byla úžasná. Posnídali jsme v zahradě a na terase až do odpoledne, soutěžili jsme, měli připravený program pro děti a dospělé formou venkovních her,“ uvedla k sobotní akci v České Skalici Lucie Kupková z místní pořádající organizace. „Velké účasti vděčíme hlavně SVČ Bájo a jeho hostům – skupině dětí ze Slovenska s doprovodem. Ale větší zájem jsme zaznamenali i ze strany veřejnosti, což nás velmi těší,“ dodává Lucie Kupková.

„Do akce se zapojuje stále více lidí, to svědčí o rostoucím zájmu spotřebitelů o spravedlivě obchodované produkty a o to, kdo a za jakých podmínek pro ně například kávu nebo kakao pěstuje," sdělil koordinátor Férové snídaně Stanislav Komínek z neziskové organizace NaZemi, která akci zastřešuje. „Letos se na podporu lokálních a fairtradových pěstitelů piknikovalo na více než 100 místech republiky, počet míst se tak za poslední dva roky zdvojnásobil," doplnil Komínek.

Zájem o fair trade lze vyčíst i ze stále rostoucího prodeje těchto výrobků. Čeští spotřebitelé nakoupili vloni výrobky s certifikací Fairtrade v hodnotě 174 milionů korun. Maloobchodní obrat se oproti roku 2012 zvýšil o celých 80 %. „Výrobky se známkou Fairtrade jsou pro spotřebitele stále dostupnější. To je rozhodující faktor, který vloni ovlivnil rekordní nárůst spotřeby. Fairtradové produkty jsou dnes k dostání ve většině maloobchodních a kavárenských řetězců,“ upřesnila Hana Chorváthová z organizace Fairtrade Česko a Slovensko, která pravidelně tato data zvěřejňuje. Nejoblíbenějším fairtradovým produktem u nás zůstává káva.

Při porovnání výsledků průzkumu spotřebitelského chování (1), který opakovaně v letech 2010 a 2013 provedla organizace NaZemi, vyplývá, že znalost loga Fairtrade mezi českou populací vzrostla za toto období o 45 %. Zatímco v roce 2010 toto logo znalo 15,9 % dotázaných, v roce 2013 to již bylo 23 %.

Lucie Kupková, Centrum rozvoje Česká Skalice, o.p.s.

 

Fotogalerie