Podpořte nás

Pokud chcete pomoci lidem prchajícím před válkou, můžete přispět prostřednictvím transparentního účtu 2002172892/2010

Financujeme kurzy českého jazyka pro ukrajinské občany.

Ukrajina-640x427

Neobyčejný příběh Vily Čerych - Odcházení a návraty

Od května 2012 se díky našemu sdružení objevila na knižním trhu nová publikace s názvem Neobyčejný příběh Vily Čerych - Odcházení a návraty. Elegantní kniha s bohatým fotografickým materiálem přibližuje čtenářům architektonický skvost, který se ukrývá v České Skalici - Vilu Čerych a ta vydává svá tajemství….

Jak sám název knihy napovídá, publikace vypráví o osudu rodinné vily, která za téměř 90 let svého života zažila mnoho změn, poutavých lidských příběhů, odcházení i návratů. V roce 2010 vstoupila do jejího života nečekaně i filmová sláva. Skvostná Vila Čerych se svou magickou zahradou se stala místem natáčení filmu Odcházení, v režii presidenta Václava Havla.  

Právě tato jedinečná událost nás přivedla na myšlenku vydat o Vile Čerych publikaci. Neměli jsme  s vydáváním knih vůbec žádné zkušenosti, ale byli jsme naprosto přesvědčeni, že si Vila Čerych knihu zaslouží. Po téměř dvouletém nesnadném úsilí se to povedlo. Máme z ní ohromnou radost a jsme pyšni na to, že jsme to dokázali. Nebylo by to však vůbec možné bez pomoci pana Ladislava Čerycha, a bez věrných přátel - příznivců Vily Čerych, kteří s námi pracovali na přípravě i tvorbě knihy.  Nebylo by to možné i bez sponzorů, kteří finančně vydání knihy podpořili.

 

Fotografie - Křest knihy Neobyčejný příběh Vily Čerych

 

Srdečně děkujeme těmto fyzickým osobám, samosprávám a podnikatelům:  

panu Ladislavu Čerychovi  a Josefu Marianu Bartoňovi z Dobenína

Královéhradeckému kraji a Městu Česká Skalice

firmám: DLNK SYSTEMS, ERV, Chládek a Tintěra Pardubicepolygrafický závod Losenický, Náchodský SWING, PIN STUDIO, PLATEX, Sněžka Náchod.  

 

Tento projekt byl podpořen Královéhradeckým krajem a městem Česká Skalice.

 

  

Plakát (dokument Adobe PDF) Plakát 1.9 MB

 

Jak knihu zakoupit?  

Knihu „Neobyčejný příběh Vily Čerych – Odcházení a návraty“ je možné zakoupit za 390,-Kč (v ceně nejsou započteny náklady na dopravu a způsob platby) přímo v našem Regionálním informačním centru v České Skalici nebo na dobírku přes objednávkový formulář. Dále pak u knihkupců, nebo v informačních centrech Kladského pomezí - seznam prodejních míst v Kladském pomezí.

Středobodem knihy je architektonický klenot v podobě vily v České Skalici, kterou nechal jako svatební dar postavit Ladislav Bartoň pro svou neteř Marii Bartoňovou a jejího manžela Jiřího Čerycha. Zachycuje období rozkvětu vily i nuceného odchodu a zanedbání objektu až po návrat vily do života. Kniha svým čtenářům přibližuje jak architekturu stavby a zahrady, tak i příběhy těch, kteří byli a jsou s vilou spojeni a to včetně rodu Bartoňů a Čerychů. Publikace je obohacena o dobové fotografie a dokumenty.

Samostatnou kapitolou je i natáčení jediného filmu prezidenta Václava Havla Odcházení, pro který si vybral právě Vilu Čerych. Doplňují ho fotografie ze zákulisí natáčení, přípravné skici k natáčení, zážitky nebo ručně psané vzkazy herců. Slavnostní křest knihy proběhl 18. května 2012 ve Vile Čerych. Nechyběly u toho známé tváře z filmu, včetně kmotrů knihy herce Stanislava Zindulky a producenta Jaroslava Boučka.

Kniha má 155 stran, obsahuje 8 kapitol, které jsou složeny z textů od 12 autorů. Nalezete v ní více jak 100 černobílých i barevných fotografií, návrhy filmových kostýmů, stavební plány a dokumenty. Krátké shrnutí obsahu na konci knihy je přeloženo do anglického, polského a německého jazyka.