12.5.2014 11:56

Piknikovali, aby podpořili fairtradové a lokální pěstitele

Férově posnídat přišlo téměř 40 lidí.

Fairtradová káva nebo bylinný čaj, koláč z domácích vajec a fairtradového cukru, mléko a sýry od lokálních farmářů. Takové dobroty posnídala zhruba čtyřicítka lidí, kteří se v sobotu sešli na společném pikniku v zahradě Vily Čerych. Dali tak najevo, že podporují produkty, za něž pěstitelé dostali spravedlivě zaplaceno a při jejichž výrobě byl brán ohled na životní prostředí a nebyla zneužita dětská práce. Piknik s názvem Férová snídaně ve vašem městě proběhl v České Skalici už podruhé. Pořádalo ho Centrum rozvoje Česká Skalice, o.p.s. Snídalo se však po celé republice, a to na více než stovce míst. Stalo se tak na Světový den pro fair trade.

„Atmosféra byla úžasná. Posnídali jsme v zahradě a na terase až do odpoledne, soutěžili jsme, měli připravený program pro děti a dospělé formou venkovních her,“ uvedla k sobotní akci v České Skalici Lucie Kupková z místní pořádající organizace. „Velké účasti vděčíme hlavně SVČ Bájo a jeho hostům – skupině dětí ze Slovenska s doprovodem. Ale větší zájem jsme zaznamenali i ze strany veřejnosti, což nás velmi těší,“ dodává Lucie Kupková.

Do akce se zapojuje stále více lidí, to svědčí o rostoucím zájmu spotřebitelů o spravedlivě obchodované produkty a o to, kdo a za jakých podmínek pro ně například kávu nebo kakao pěstuje,"  sdělil koordinátor Férové snídaně Stanislav Komínek z neziskové organizace NaZemi, která akci zastřešuje. „Letos se na podporu lokálních a fairtradových pěstitelů piknikovalo na více než 100 místech republiky, počet míst se tak za poslední dva roky zdvojnásobil," doplnil Komínek.

Zájem o fair trade lze vyčíst i ze stále rostoucího prodeje těchto výrobků. Čeští spotřebitelé nakoupili vloni výrobky s certifikací Fairtrade v hodnotě 174 milionů korun. Maloobchodní obrat se oproti roku 2012 zvýšil o celých 80 %. Výrobky se známkou Fairtrade jsou pro spotřebitele stále dostupnější. To je rozhodující faktor, který vloni ovlivnil rekordní nárůst spotřeby. Fairtradové produkty jsou dnes k dostání ve většině maloobchodních a kavárenských řetězců,“ upřesnila Hana Chorváthová z organizace Fairtrade Česko a Slovensko, která pravidelně tato data zvěřejňuje. Nejoblíbenějším fairtradovým produktem u nás zůstává káva.

Při porovnání výsledků průzkumu spotřebitelského chování (1), který opakovaně v letech 2010 a 2013 provedla organizace NaZemi, vyplývá, že znalost loga Fairtrade mezi českou populací vzrostla za toto období o 45 %. Zatímco v roce 2010 toto logo znalo 15,9 % dotázaných, v roce 2013 to již bylo 23 %.

Fotografie z akce naleznete na facebooku Vily Čerych. 

 

Fotogalerie

 

Poznámky:

Průzkum NaZemi a agentury Ipsos, 2010: http://www.fairtrade.cz/5-fair-trade/196

Průzkum NaZemi a agentury Ipsos, 2013: http://www.nazemi.cz/ke-stazeni/prehled-kategorii.html?download=86

 

Co je fair trade?

Fair trade je způsob obchodu, který dává drobným pěstitelům, řemeslníkům i zaměstnancům ze zemí Afriky, Asie a Latinské Ameriky možnost uživit se vlastní prací za důstojných podmínek. Pokud si český spotřebitel koupí fairtradový výrobek, dává tak přednost výrobkům, za nimiž nestojí zneužívání dětské práce, nelidské pracovní podmínky, či devastace životního prostředí. www.fairtrade.cz