26.7.2018 14:23

Vila Čerych zve na oslavy sta let od založení Československa

Od založení Československé republiky uplyne tento rok 100 let a v prvorepublikové Vile Čerych si toto výročí připomeneme. Již tradiční den otevřených dveří doplní tematický program, který bude zaměřen na období první republiky.

V pátek 14. září se naskytne jedinečná příležitost nahlédnout do jinak nepřístupných prostorů Vily Čerych a užít si doprovodný program. Komentované prohlídky domu i zahrady budou začínat v každou celou hodinu, a to od 10 do 17 hodin. „Jako každoročně si bude moci veřejnost prohlédnout celý objekt a poslechnout si jedinečný příběh této unikátní vily. To, že tento rok slavíme kulaté výročí založení Československé republiky, ještě přidává na atraktivitě celé akce, protože i stoleté výročí Vily samotné se blíží,“ řekl ředitel Centra rozvoje Česká Skalice Jiří Kmoníček.

Návštěvníci se budou moci občerstvit nejen kávou ve stylové prvorepublikové kavárně, ve které bude obsluha i dobově oblečena. V zahradě bude také připravena výstava Proměny Vily Čerych. Snímky budou připomínat stavbu domu a její podobu v rozličných obdobích naší historie.

Tradiční program dne otevřených dveří bude v tento výroční rok ozvláštněn o prvorepublikový program. K vidění budou historická vozidla z Veteran Car Clubu ze Dvora Králové nad Labem a také výstava dobových hraček, pohlednic a ošacení. V odpoledních hodinách prozvučí zahradu stylová hudba kapely Jazz Bond a Petra Köppla.

Do Vily budou moci v rámci dnů otevřených dveří zavítat zájemci již popáté. V minulém roce si tento den nenechalo ujít na dvě stovky návštěvníků. „Z vnějšku je vila opravdu krásná, samotná stavba je architektonicky zajímavá. Jsme tady dnes poprvé a z Hradce Králové jsme sem přijeli speciálně kvůli tomuto dni otevřených dveří,“ řekl Matěj Bekera, který minulý rok na dni otevřených dveří nechyběl.

Daniela Erychlebová

 

Centrum rozvoje Česká Skalice (CRČS), o.p.s., od roku 2003 provozuje vzdělávací středisko Vilu Čerych. Vilu i přilehlou zahradu za pomoci různých projektů i dobrovolnických aktivit postupně opravuje a zvelebuje a vytváří prostor pro setkávání, vzdělávání i odpočinek. Svou činností přispívá k rozvoji regionů našeho kraje, aktivizuje občanskou společnost, rozvíjí mezinárodní spolupráci, aktivně se podílí na ekologické výchově a osvětě a podporuje místní vzdělanost a kulturu. V roce 2014 se Centrum rozvoje transformovalo z občanského sdružení na obecně prospěšnou společnost.

 

 

 

 

Přečteno: 330×