11.9.2017 11:11

Vila Čerych otevřela své dveře návštěvníkům

V pátek 8. září se jindy nepřístupné prostory Vily Čerych otevřely všem zájemcům.

Unikátní dům rodiny Čerychovy během odpoledne navštívilo 122 lidí a užili si jedinečnou atmosféru prvorepublikové vily v České Skalici.

Součástí Dne otevřených dveří byly komentované prohlídky, které se konaly v každou celou hodinu. S průvodcem tak mohli návštěvníci projít, jak dům, tak také zahradu. „Když máte komentovanou prohlídku, tak je to jiné. Dozvíte se takové věci, které normálně ani na stránkách nenajdete. Okolo jezdíme autem, také jsem byla na filmu Odcházení, tak jsem si říkala, že je to dobrá příležitost vilu vidět,“ sdělila Alena Zezulková z Hradce Králové

Po prohlídce se mnoho návštěvníků posadilo ve stylové prvorepublikové kavárně, kdy je obsluhovala i dobově oblečená obsluha. Krásné počasí také lákalo k hraní her v zahradě nebo prohlídce venkovní výstavy o proměnách Vily Čerych v čase, která byla umístěna v zahradním altánu.

Historická prvorepubliková vila představuje skvost meziválečné architektury. Dnes slouží i se zahradou jako místo relaxace, kulturních a vzdělávacích akcí, ale také se zde mohou lidé ubytovat nebo si pronajmout prostory pro své oslavy nebo školení. Unikátní prostory se také staly oblíbeným místem pro pořádání svateb, a už mnoho párů si v zahradě Vily Čerych řeklo své Ano.

Do vily budou moci v rámci dnů otevřených dveří zavítat zájemci již popáté. V nastolené tradici chtějí správci Vily Čerych i nadále pokračovat. „Těší nás zájem lidí, kteří jsou ochotní přijít i v pátek odpoledne na den otevřených dveří a jsme rádi, že můžeme otevřít jednou za rok vilu pro veřejnost,“ řekl ředitel Centra rozvoje Česká Skalice Jiří Kmoníček.

Daniela Erychlebová

 

Fotogalerie

 

Centrum rozvoje Česká Skalice (CRČS), o.p.s., od roku 2003 provozuje vzdělávací středisko Vilu Čerych. Vilu i přilehlou zahradu za pomoci různých projektů i dobrovolnických aktivit postupně opravuje a zvelebuje a vytváří prostor pro setkávání, vzdělávání i odpočinek. Svou činností přispívá k rozvoji regionů našeho kraje, aktivizuje občanskou společnost, rozvíjí mezinárodní spolupráci, aktivně se podílí na ekologické výchově a osvětě a podporuje místní vzdělanost a kulturu. V roce 2014 se Centrum rozvoje transformovalo z občanského sdružení na obecně prospěšnou společnost.

Přečteno: 563×