8.9.2017 11:43

Vila Čerych otevře své dveře návštěvníkům

Čekají nás komentované prohlídky vily Čerych a její zahrady.

Česká Skalice – V pátek 8. září se otevřou jindy nepřístupné prostory Vily Čerych všem zájemcům, kteří chtějí využít příležitosti a nahlédnout do unikátního domu rodiny Čerychovy.

V průběhu Dne otevřených dveří Vily Čerych jsou všichni zváni na komentované prohlídky domu i zahrady, které budou začínat vždy v celou hodinu od 13 do 17 hodin. „Jako každý rok chceme příchozím ukázat celou Vilu a zároveň odvyprávět kousek z příběhu domu a lidí s ním spojených,“ řekl ředitel Centra rozvoje České Skalice Jiří Kmoníček.

Návštěvníci se budou moci občerstvit kávou ve stylové prvorepublikové kavárně, ve které bude obsluha i dobově oblečena. V zahradě pak bude také připravena výstava o proměnách Vily Čerych v čase. Snímky budou připomínat dům i zahradu v různých dobách její historie. Zájemci se také budou moci zabavit různými hrami, které pro ně budou v zahradě připraveny.

Historická prvorepubliková vila představuje skvost meziválečné architektury. Dnes slouží i se zahradou jako místo relaxace, kulturních a vzdělávacích akcí, ale také se zde mohou lidé ubytovat nebo si pronajmout prostory pro své oslavy nebo školení. Unikátní prostory se také staly oblíbeným místem pro pořádání svateb, a už mnoho párů si v zahradě Vily Čerych řeklo své Ano.

Do Vily budou moci v rámci dnů otevřených dveří zavítat zájemci již popáté. V minulém roce nádherné prostory domu i zahrady nalákaly mnoho návštěvníků a setkaly se s pozitivními ohlasy. „Moc se nám tady líbilo. Stihli jsme si zahrát snad všechny hry, které jsme na zahradě našli. Prošli si s průvodcem dům i zahradu. Nakonec jsme poseděli i v kavárně a ochutnali domácí limonády. Moc jsme si to ve Vile užili,“ pověděla Kristýna Jirásková z Nového Města nad Metují.

Daniela Erychlebová

 

Centrum rozvoje Česká Skalice (CRČS), o.p.s., od roku 2003 provozuje vzdělávací středisko Vilu Čerych. Vilu i přilehlou zahradu za pomoci různých projektů i dobrovolnických aktivit postupně opravuje a zvelebuje a vytváří prostor pro setkávání, vzdělávání i odpočinek. Svou činností přispívá k rozvoji regionů našeho kraje, aktivizuje občanskou společnost, rozvíjí mezinárodní spolupráci, aktivně se podílí na ekologické výchově a osvětě a podporuje místní vzdělanost a kulturu. V roce 2014 se Centrum rozvoje transformovalo z občanského sdružení na obecně prospěšnou společnost.

Přečteno: 505×