18.9.2018 13:37

Ve Vile Čerych se slavilo sto let od založení Československa

Důležité výročí si nenechali ujít ani ve Vile Čerych.

I když s sebou pátek přinesl zatažené a chladné počasí, Den otevřených dveří Vily Čerych s oslavou sta let od založení Československa si nenechalo ujít téměř 300 návštěvníků. A svého rozhodnutí přijít do prvorepublikové vily rozhodně nelitovali.

Výročí sta let od vzniku samostatné Československé republiky nemohlo uniknout pozornosti pořadatelů při přípravě tradičního dne otevřených dveří. Komentované prohlídky vily a zahrady tak byly doplněny o prvorepublikové exponáty. Ze soukromých sbírek byly zapůjčeny prvorepublikové panenky, oblečení i pohledy. Atmosféru dotvářela dobová auta i motorky z Veteran car clubu ze Dvora Králové nad Labem.

Při komentovaných prohlídkách si návštěvníci mohli s průvodcem v dobovém oblečení projít dům a také zahradu. „Je to pastva pro oči. Uvnitř vily jsem poprvé, ale v zahradě jsem se už jednou byla podívat. Je to tu opravdu krásné,“ řekla Mirka Fišerová z Hradce Králové.

Po prohlídce se mnoho návštěvníků posadilo v prvorepublikové kavárně, kde se o ně postarala i dobově oblečená obsluha. Na terase si pak mohli poslechnout stylovou hudbu kapely Jazz Bond a Petra Köppla. V zahradním altánu pak na návštěvníky ještě čekala prohlídka venkovní výstavy o proměnách Vily Čerych v čase.

Do vily mohli zájemci v rámci Dnů evropského dědictví zavítat již pošesté.  V nastolené tradici chtějí provozovatelé Vily Čerych i nadále pokračovat. „Těší nás neutuchající zájem lidí o návštěvu této krásné prvorepublikové vily. Budeme se i nadále snažit připravovat akce, které lidi zaujmou a přivedou je k nám do těchto jedinečných prostor,“ řekl ředitel Centra rozvoje Česká Skalice Jiří Kmoníček.

Velké poděkování patří manželům Rundštukovým za zapůjčení historických hraček, panu Jiřímu Lelkovi ze Starkoče za zapůjčení dobových pohlednic, paní Evě Tatouškové za zapůjčení stylového oblečení na výstavu, panu Hablemu za zapůjčení vybavení, společnosti Skaličan a.s., Primátor a.s. a manželům Hrabíkovým za sponzorské dary.

Historická prvorepubliková vila představuje skvost meziválečné architektury. Dnes slouží i se zahradou jako místo relaxace, kulturních a vzdělávacích akcí, ale také se zde mohou lidé ubytovat nebo si pronajmout prostory pro své oslavy nebo školení. Unikátní prostory se také staly oblíbeným místem pro pořádání svateb, a už mnoho párů si v zahradě Vily Čerych řeklo své Ano.

Daniela Erychlebová

 

Fotogalerie

 

Centrum rozvoje Česká Skalice (CRČS), o.p.s., od roku 2003 provozuje vzdělávací středisko Vilu Čerych. Vilu i přilehlou zahradu za pomoci různých projektů i dobrovolnických aktivit postupně opravuje a zvelebuje a vytváří prostor pro setkávání, vzdělávání i odpočinek. Svou činností přispívá k rozvoji regionů našeho kraje, aktivizuje občanskou společnost, rozvíjí mezinárodní spolupráci, aktivně se podílí na ekologické výchově a osvětě a podporuje místní vzdělanost a kulturu. V roce 2014 se Centrum rozvoje transformovalo z občanského sdružení na obecně prospěšnou společnost.

 

Přečteno: 230×