10.6.2010 13:08

Tisková konference k projektu Blokového grantu

Občanské sdružení slavnostně předalo dokončenou „Studii rozvoje šetrného cestovního ruchu v Babiččině údolí“

Centrum rozvoje Česká Skalice zpracovalo v rámci projektu ,,Harmonie kulturní krajiny na území národní přírodní památky a národní kulturní památky Babiččino údolí“ rozsáhlou Studii rozvoje šetrného cestovního ruchu v Babiččině údolí (6.0 MB). Studie je jedním z hlavních výstupů uvedeného dvouletého projektu, který byl podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci Finančního mechanismu EHP a Norského finančního mechanismu prostřednictvím Nadace rozvoje občanské společnosti.

Slavnostní předání studie pěti významným organizacím, působícím v dané lokalitě, proběhlo 8. června 2010 v České Skalici na tiskové konferenci v penzionu Olga. Na ni byli pozváni kromě všech partnerů projektu také zástupci medií. Všichni přítomní obdrželi tento dokument v elektronické formě na CD.Předání Studie městu Česká Skalice

Na úvod tiskové konference představila předsedkyně občanského sdružení Centrum rozvoje Česká Skalice Květa Ležovičová hlavní činnosti organizace. Sdružení provozuje  vzdělávací středisko Vilu Čerych a Regionální informační centrum. Dále se  zaměřuje na regionální rozvoj, ekologické, vzdělávací a kulturní aktivity, přeshraniční i mezinárodní spolupráci.  Po úvodní části odprezentovala celý projekt (3.2 MB), s rozpočtem přes 2,5 mil. Kč, hlavní koordinátorka projektu Martina Vlachová. Výkonný ředitel sdružení Jiří Kmoníček se ve svých komentářích k jednotlivým aktivitám projektu zaměřil na jejich budoucnost a cesty k jejich udržitelnosti.  Mimo jiné také řekl: „Rozhodujícím faktorem úspěchu předkládané studie jsou lidé (zástupci samospráv, státní správy, odborných organizací, podnikatelů i neziskových organizací), kteří přijmou navrženou studii, jako základ pro dlouhodobou koncepci rozvoje území Babiččina údolí. Při plánování a realizaci aktivit se budou o tuto studii opírat, snažit se její myšlenky uskutečňovat a stanou se jejími uživateli. Výslednou podobu a možnosti její realizace také významně ovlivní konkrétní součinnost všech relevantních subjektů.“

V další části programu postupně Studii převzali hlavní partneři projektu: za město Česká Skalice místostarosta Ing. Josef Daňsa, za Správu státního zámku Ratibořice pan Ivan Češka, za Národní památkový ústav, ÚOP Josefov Ing. Jiřina Jelínková, za Správu CHKO Broumovsko Mgr. Petr Köpl a za místní akční skupinu Mezi Úpou a Metují paní Zdena Hovorková. Studii obdrží také obec Žernov. Všichni partneři připojili své poděkování a odhodlání v rámci svých možností návrhy Studie naplňovat. Velice ocenili zapojení veřejnosti do činností projektu a aktivizaci občanské společnosti.

Dotazy novinářů v následné diskuzi směřovaly k realizaci projektů uvedených ve Studii. Uskutečnění obnovy dnes velmi zchátralých historických budov bude vyžadovat podle slov pana Češky na základě odborných odhadů kolem 150 milionů Kč, samotného Panského hostince kolem 25 milionů Kč. Paní Jelínková uvedla, že prostředky z Ministerstva kultury jsou v této chvíli zmrazené.

„Centrum rozvoje Česká Skalice chce být i nadále spolupracujícím subjektem  při realizaci jednotlivých kroků rozvojové Studie pro Babiččino údolí“, uvedla předsedkyně sdružení . „Rádi poskytneme projektové poradenství a  konzultace při získávání prostředků z fondů EU, programu Leader i jiných zdrojů. Nabízíme pomoc při zpracovávání žádostí o dotace, včetně kompletního řízení projektů. Jsme připraveni stát se koordinátorem  při spolupráci všech klíčových aktérů, kteří chtějí realizovat šetrný rozvoj cestovního ruchu  v Babiččině údolí. Partnerské projekty jsou jedinou správnou cestou, která nás dovede k tomu, aby Studie nezůstala pouze na papíře“, dodala Květa Ležovičová.