6.3.2019 09:07

Na vybudování lavičky dle dobových plánů nám chybí 10 000 Kč. Pomůžete nám?

Vila Čerych, prvorepublikový klenot ve východních Čechách, je otevřenou učebnicí historie.

Na jejím příběhu lze sledovat kulturní a společenské změny v průběhu 20. století. Aby i nadále sloužila svému účelu, tedy vzdělávání a rozvoji společnosti, snažíme se o zvelebování jak této jedinečné Vily, tak přilehlé zahrady. Dlouhá léta chátrání v období komunistického režimu jsou na ní totiž dodnes znát.

Neustále obnovujeme architektonické prvky, které vzaly v průběhu let za své. Naše iniciativa momentálně vede k obnovení dobové lavičky s loubím, která se dříve nacházela v klidném zákoutí zahrady. Předlohu nám poskytuje autentické video z 20. let minulého století, ve kterém je původní lavička vyobrazena.

Část finančních prostředků, konkrétně 10 000 Kč, se nám již podařilo získat, potřebujeme však ještě jednou tolik. Zbylé peníze shromažďujeme prostřednictvím platformy Darujme.cz, kde můžete darovat libovolný finanční obnos dle Vašich možností. Přispět můžete na odkazu https://www.darujme.cz/projekt/1201625.

Pokud nám chcete pomoci jiným způsobem, přijďte se do Vily Čerych podívat například na jednu z mnoha akcí, které pořádáme. Zaplacením vstupného (v některých případech je dokonce dobrovolné) získáte zajímavé kulturní vyžití. Například 12. března je pro Vás přichystána přednáška o obci Litoboř a událostech spojených s kolektivizací zemědělství v 50. letech minulého století.

Rádi Vás také přivítáme jako dobrovolníky. Zapojit se můžete jak do prací na zahradě, tak přímo ve Vile.

Více o Vile Čerych, jejím osudu či plánovaných akcích se dozvíte na webu www.vilacerych.cz.

Předem děkujeme za Vaši podporu!

Bc. Sabina Štelbaská

 

Centrum rozvoje Česká Skalice (CRČS), o.p.s., od roku 2003 provozuje vzdělávací středisko Vilu Čerych. Vilu i přilehlou zahradu za pomoci různých projektů i dobrovolnických aktivit postupně opravuje a zvelebuje a vytváří prostor pro setkávání, vzdělávání i odpočinek. Svou činností přispívá k rozvoji regionů našeho kraje, aktivizuje občanskou společnost, rozvíjí mezinárodní spolupráci, aktivně se podílí na ekologické výchově a osvětě a podporuje místní vzdělanost a kulturu. V roce 2014 se Centrum rozvoje transformovalo z občanského sdružení na obecně prospěšnou společnost.