5.12.2013 12:54

Ať žije firemní dobrovolnictví

Sociální odpovědnost firem v praxi.

Vila Čerych několikrát za rok ožije neobvyklou prací. Prací bohulibou, protože je dobrovolná.

Díky sociální odpovědnosti firem k nám přijíždějí pravidelně zaměstnanci různých společností a spolků z území Královéhradeckého a Pardubického kraje.  Vila Čerych a hlavně její zahrada tak obdrží zaslouženou dávku obnovy, revitalizace a údržby.

Centrum rozvoje Česká Skalice se firemnímu dobrovolnictví věnuje od roku 2011. Česká spořitelna, a.s., ČSOB, a.s. a Vodafone CZ patří mezi věrné firemní dobrovolníky.

„Dobrovolníkům je třeba pečlivě připravit práci, kterou budou moci vykonávat. Máme zkušenost, že dobrovolníci očekávají pořádnou dávku tvrdé dřiny. Jsou to v drtivé většině lidé z kanceláří, kteří se na manuální práci na čerstvém vzduchu opravdu těší,“ říká ředitel Centra rozvoje Česká Skalice Jiří Kmoníček.

Každoročně dobrovolníci pomáhají především při obnově zahrady. Ať jde o nátěry altánů, plotu, či odvážení větví, listí. Mezi práce náročnější například patří vykopávání pařezů či prořezávání a úprava živých plotů. V letošním roce se i díky jejich pilné pomoci podařilo v krátké době připravit záhony na výsadbu růži do znovu vznikajícího rozária v zahradě Vily Čerych.

Jeden příklad za všechny. 12. listopadu k nám dorazilo 12 dobrovolníků z Vodafone Chrudim.

Hned se hrnuli do práce. Někteří katrovali a vozili hlínu, další vykopávali staré pařezy, jiní hrabali a vozili kupy a kupy listí. Mysleli jsme, že po celodenní dřině budou spěchat domů – ale všichni se shromáždili s tím, že by rádi slyšeli o historii budovy a zahrady. Byli moc milí a pracovití, za což jim patří velké díky. Jejich pomoci si ceníme.

Během tohoto roku se v zahradě vystřídalo na třicet firemních dobrovolnic a dobrovolníků. Kéž firem se sociální odpovědností přibývá!

Za Centrum rozvoje Česká Skalice Tereza Vaňková

 

Přečteno: ×