Obnova objektu
V roce 2004 prošla Vila Čerych rozsáhlou rekonstrukcí interiéru tak, aby lépe sloužila svému účelu. V prvním patře vzniklo 6 čtyřlůžkových pokojů s vlastním sociálním zázemím. NROS také získala darem svítidla od Nadace Preciosa v celkové hodnotě 20 tisíc, které dnes osvětlují klubové a školící místnosti v přízemí. Dohled nad stavebními úpravami měla ing. arch. Zuzana Rákosníková.
Zahrada Vily Čerych
Rozlehlý park obklopující Vilu Čerych nechal její stavitel pan Ladislav Bartoň z Dobenína zpracovat významným zahradním architektem první republiky Josefem Kumpánem. Jak napsala paní architektka Eva Vízková: "Zprvu vznešená a honosná, reprezentující rodinné sídlo, později vyvlastněná a ponížená na veřejnou zeleň, zanedbávaná, chátrající, zapomenutá. Po letech restituovaná a posléze darovaná. NROS připadla tíha odpovědnosti za předchozí léta nezájmu a zanedbané péče o kulturní dědictví.“ Finanční možnosti nadace jsou limitované a z pochopitelných důvodů je interiéru dána přednost před okamžitou obnovou zahrady. Přesto na zahradu nadace nezapomíná. Jsme si velmi dobře vědomi její krásy a přínosu pro celkovou atmosféru Vily Čerych.
Částečně již rozpadlá pergola je již zaměřena a fotograficky zdokumentována pro své budoucí znovupostavení úsilím paní Evy Vízkové a jejího kolegy architekta Červeného.
V roce 2005 proběhla v zahradě Vily Čerych rekonstrukce dřevěné besídky a altánu s pergolami. Projekt reagoval na havarijní stav objektů a vyžadoval co nejrychlejší zásah, aby chátrání dále nepokračovalo. Tyto zahradní stavby zaujímají nezastupitelné dominantní postavení a jsou nedílnou součástí zahrady, která byla založena v roce 1924 předním českým architektem Josefem Kumpánem a spolu s vilou je zanesena do seznamu kulturních památek. Nachází se zde řada vzácných a zajímavých dřevin, mnoho romantických zákoutí, jež jsou ideálním místem pro odpočinek, relaxaci a rozjímání ve volné přírodě.
Zahrada se vždy nenacházela v takovém stavu jako nyní. Byla bez řádné péče, docházelo k postupnému odumírání porostů, chátrání a devastaci architektonických prvků.
Rekonstrukce probíhala od května do listopadu pod odborným dohledem Ing. Zuzany Rákosníkové a Ing. Evy Vízkové a vycházela z původního plánu zahrady. Projekt se uskutečnil za finanční podpory Královéhradeckého kraje.
V roce 2006 byly dokončeny poslední práce na rekonstrukci zahradních altánů, které byly v havarijním stavu. Velký altán v zadní zahradě byl znovu postaven podle původních plánů. Poděkování patří firmě Stavostroj - Amman z Nového Města nad Metují, která přispěla finanční i materiální pomocí při rekonstrukci velkého altánu.
V roce 2002 přihlásila Nadace rozvoje občanské společnosti také svého kandidáta do soutěže Strom roku 2002 - byl jím Fagus silvatica "Atropurpureum" Kirch neboli buk lesní stojící na zahradě Vily Čerych. Přesné stáří tohoto úctyhodného buku nevíme, můžeme se jen řídit datem založení zahrady předním zahradním architektem Josefem Kumpánem v roce 1924. Náš favorit, jehož kmen a statná větev připomíná troubícího slona, dorostl v dominantu vysokou přes 40 m. Svými větvemi však vítá každého, kdo přichází do Vily Čerych za vzděláním nebo kulturou.
Dřevěné dětské hřiště
V roce 2004 se podařilo oživit jeden zapomenutý kout zahrady dětským hřištěm tvořeným netradičními dřevěnými prvky a prolézačkami. Autorem je Petr Honzátko z Kohoutova, který vytvořil řadu uměleckých děl v Královéhradeckém kraji i v celé ČR (Brána času s pohyblivým segmentem v Čeladné, Brána času v Křinicích, památník Kříž smíření v Teplicích nad Metují). Hřiště bylo postaveno za finanční podpory města Česká Skalice. Inspirací nám byl park Jana Pivečky ve Slavičíně a výrobky chráněné dílny P-centra z Olomouce. Zahrada je od září 2004 otevřena pro veřejnost Po-Pá od 9 do 16 hod. Vstup psům není povolen. Dále je přístupná při jednorázových akcích (výstavy, besedy, divadla atd.).
Za podporu při obnově a zvelebování Vily Čerych a její zahrady děkujeme:
architektce Zuzaně Rákosníkové za neúnavnou pomoc při opravě vnitřních interiérů vily
zahradní architektce Evě Vízkové za stálou přízeň a konzultace při obnově zahrady, za pomoc při hledání sponzorů pro zahradu
dobrovolníkům letní školy programu Make a connection, kteří pod vedením Andulky Onnucové natřeli plot a železné mříže u oken a připravili krásné dětské odpoledne plné her
studentům Vyšší odborné školy v Náchodě za pomoc při obnově bazénu
Nadaci Preciosa z Jablonce nad Nisou za darování lustrů do Vily Čerych
firmě Kimberly Clark a.s. z Jaroměře za darování stromu Ginkgo biloba
firmě Garpen a.s. z Prahy za darování stromu Betula pendula
firmě Agrico s.r.o. za významnou slevu při koupi zahradního traktůrku, bez něhož by náš trávník nebyl tak krásně hustý a zelený
manželům Čápovým za věnování klavíru
městu Česká Skalice za podporu projektu dřevěného dětského hřiště