Pokud chcete pomoci lidem prchajícím před válkou, můžete přispět prostřednictvím transparentního účtu 2002172892/2010
Financujeme kurzy českého jazyka pro ukrajinské občany.
Historie
Vzdělávací středisko Vila Čerych
Vila Čerych je památkově chráněným objektem, který v květnu roku 2001 získala Nadace rozvoje občanské společnosti (NROS) darem od bratří Čerychů, jimž byl dům s přilehlou zahradou vrácen v restituci. Vzhledem ke statutu a poslání NROS a přání bratří Čerychů se vila stala osvětovým, vzdělávacím a kulturním centrem. Dům a zahrada patří ke klenotům české předválečné architektury (styl art deco).
Provozovatelem vzdělávacího střediska je občanské sdružení Centrum rozvoje Česká Skalice (CRČS), které organizuje programy zaměřené na přeshraniční spolupráci, regionální rozvoj, ekologii, obnovu venkova, profesionalizaci pracovníků neziskového sektoru a podporu místní kultury
Vila Čerych nabízí prostory pro semináře, konference a reprezentativní akce také jiným organizacím. Klubové místnosti jsou vhodné pro neformální setkání a teambuildingové aktivity. Rozsáhlá zahrada je ideálním místem pro kreativní dílny, koncerty, zábavu a odpočinek. Vzdělávací centrum je plně vybaveno technikou. Je zde možné ubytovat 28 osob v pokojích s vlastním sociálním zařízením.
Zahrada Vily Čerych
Rozlehlá zahrada o výměře 1,33 ha byla založena v roce 1924 podle návrhu předního českého zahradního architekta Josefa Kumpána z Prahy. Její prostor je bohatě členěn na jednotlivé charakterově odlišné části, které na sebe přirozeně navazují a vytvářejí tak jednotný kompoziční celek. Ve vzdálenějších koutech přechází ve volnější anglický park. Kromě základních vegetačních prvků – stromů a keřových skupin, doplněných květinovou výsadbou, jsou v jednotlivých částech umístěny drobné zahradní stavby. Nejrozsáhlejší je centrální altán s postraními pergolami, který pohledově uzavírá reprezentativní zahradu s okrasným jezírkem. V jihozápadní části zahrady se nachází kašna a dřevěná zahradní besídka. Tyto stavby sehrávají v zahradě významnou roli, neboť vytvářejí rovnováhu k objektu vily a jsou významným estetickým prvkem v krajinářské kompozici. V roce 2005 proběhla za podpory Královéhradeckého kraje první etapa rekonstrukce, která reagovala na jejich havarijní stav. Zahrada oplývá velkým dendrologickým bohatstvím s množstvím vzácných dřevin. Díky dlouholeté neodborné péči však zcela zpustla. V současné době se však její stav postupně zlepšuje, je jí navracena vážnost a úcta, kterou si zaslouží. Odborný dohled nad zahradou zajišťuje Ing. Eva Vízková.
Z historie Vily Čerych
Honosný dvoupatrový dům stojí na kraji města České Skalice, v severovýchodních Čechách. Ve stejné ulici stále stojí textilní továrna, která patřila rodu Bartoňů, z něhož pocházela maminka bratrů Čerychových Marie. Vilu jí daroval jako svatební dar její strýc Ladislav Bartoň z Dobenína.
Rodinné sídlo navrhl architekt Otakar Novotný, autor budovy slavného pražského Mánesa nebo obchodního a obytného domu nakladatele Štence v Praze, zahradu založil v roce 1924 přední český zahradní architekt Josef Kumpán. Ve svých dílech sledoval architekt Novotný linii naznačenou svým učitelem architektem Janem Kotěrou, navazuje na jeho předválečné stavby z bílých cihel. Dá se říci, že Čerychova vila je na samém konci řady těchto staveb, které se všechny vyznačují jemnou profilací říms a racionálním rozvržením ploch i objemů. Nové bylo ale dekorativní použití oblouků, oblíbeného motivu rondokubismu i stylu art deco. Čerychova vila měla ambice stát se moderním reprezentativním sídlem, kde se vysokým společenským nárokům přizpůsobil vzhled vily i jejího okolí. K efektním prvkům patřilo široké schodiště vedoucí do zahrady, jejíž součástí je i velký dekorativní bazén, v jehož rozích bývaly umístěny kovové žáby jako chrliče vody. Zahradní architektura - altán a pergoly s lavičkami pochází od architekta Kumpána. Všechny stromy a keře byly zasazeny s jasným záměrem.
Vzácný architektonický objekt společně s přilehlou zahradou o rozloze 14 000 metrů je zanesen do seznamu chráněných památek. Rodina Čerychových, která zde od poloviny dvacátých let bydlela, budovu opustila krátce po komunistickém puči v roce 1948. Od té doby byl objekt využíván jako sídlo krajské politické školy Svazu československé mládeže a později jako zdravotnické středisko. Obdobně necitlivým způsobem se minulý režim postaral i o "údržbu" výjimečné zahrady architekta Kumpána.
Oplocení pozemku v původním stylu, základní zahradnické práce a údržba domu - o to se v posledních letech na vlastní náklady starali sami bratři Čerychové. Na slavnostním předání klíčů Nadaci rozvoje občanské společnosti tak již všichni hosté mohli tušit bývalou krásu zahrady i prostor rodinné vily.
zde je ke stažení článek o Vile Čerych od Doc. Jiří T. Kotalíka
Biografie Ladislava Čerycha
Dr. Ladislav Čerych z Československa odešel, když mu bylo 22 let - pár měsíců po převzetí vlády komunisty. Jeho bratr Jiří opustil republiku o něco dříve. Rodiče svůj boj o právo na slušný život a svůj majetek vzdali necelý rok po svých synech. Jiřího cesta vedla nejprve do Maroka a jiných afrických zemí, svoji profesní kariéru ukončil ve Světové bance ve Washingtonu. Ladislav odešel nejprve do Anglie. Ekonomii, kterou studoval ve vlasti, dokončil ve Švýcarsku. Společně s Pavlem Tigridem stál u zrodu rádia Svobodná Evropa, kde pracoval v letech 1952-53 jako redaktor. O pár let později sezačal zapojovat do vzdělávacích programů a u této oblasti už zůstal. Spolupracoval s UNESCO a OECD, spolu s Georgem Sorosem stál u zrodu Středoevropské univerzity. Když univerzita přesídlila z Prahy do Budapešti, Ladislav Čerych zůstal alespoň částečně v Čechách - cestuje mezi Prahou a Paříží. Od roku 1994 byl ředitelem střediska vzdělávací politiky při pedagogické fakultě Univerzity Karlovy, roku 1998 mu byla udělena medaile Jana Amose Komenského.
Biografie Jiřího Čerycha
Jiří Čerych se narodil jako druhý syn manželů Čerychových. Po absolvování gymnázia v Náchodě odešel roku 1947 studovat ekonomii do Švýcarska a od té doby se do rodné vily již nevrátil. Po úspěšném absolvování studií pracoval v textilní továrně svého otce v Maroku. Poté byl úředníkem ministerstva financí v Habeši a dále ekonomem rozsáhlé firmy SIEMENS. Od roku 1971 až do svého odchodu na zasloužený odpočinek v roce 1992 pracoval ve Světové bance ve Washingtonu. Dnes žije Jiří Čerych se svojí rodinou ve Francii.
Řekli na slavnostním předání klíčů dne 24. května 2001
"Ušlechtilost bratrů Ladislava a Jiřího Čerychových není běžným jevem. Rodinnou vilu darovali organizaci podporující subjekty, které poskytují pomoc ohroženým a znevýhodněným skupinám. Oceňuji záměr dárců, aby se objekt využíval k neziskovým a vzdělávacím cílům a k rozvoji evropské spolupráce.Výsledky práce budou tak ku prospěchu města i Euroregionu."
velvyslanec Evropské unice v ČR Jeho Excelence Ramiro Cibrián
"Jsem poctěn, že českoskalický klenot dostává darem právě Nadace rozvoje občanské společnosti, která za svoji devítiletou činnost v České republice prokázala svou životaschopnost úspěšnou spoluprací s dalšími neziskovými organizacemi, vysokými školami, vládními institucemi, podnikatelskými subjekty a médii. Oceňuji její nesnadný závazek postupně uvést vilu i zahradu opět do plného lesku. Přeji jí, aby se v těchto prostorách i v České Skalici cítila dobře."
starosta České Skalice Ing. Jan Vlček
"Štědrý dar bratří Čerychů je v ýznamným činem dokládajícím více než zřetelně, že restituce mohou přispět nejen k narovnání starých křivd, ale i k obecnému prospěchu, o jehož rozkvět NROS pečuje. Dar přichází v pravý čas, v době, kdy se diskutuje o dalším směřování české společnosti."
děkan Pedagogické fakulty Univerzity Hradec Králové pan Vladimír Wolf