Podpořte nás

Pokud chcete pomoci lidem prchajícím před válkou, můžete přispět prostřednictvím transparentního účtu 2002172892/2010

Financujeme kurzy českého jazyka pro ukrajinské občany.

Ukrajina-640x427

 
9.5.2023 22:21

Ovčácké slavnosti nakonec bez deště a s plným programem

Ohlédněte se s námi za 13. ročníkem Ovčáckých slavností.

Bylo to napínavé do poslední minuty, ale nakonec vrtkavé aprílové počasí letošní oslavě Dne Země a Ratibořickým ovčáckým slavnostem přálo. Přečtěte si krátké shrnutí třináctého ročníku této oblíbené akce. 

Je sobota 29. dubna, něco málo po sedmé hodině ranní a z nebe se spouští první provazce deště. Takřka ve stejný moment se ozývají první prodejci, že nedorazí. Organizátoři dál chystají prostor pro oslavy Dne Země a Ratibořické ovčácké slavnosti. Nervozita ale stoupá.  

Naštěstí je více těch, co mají pro strach uděláno, a tak dle domluvy najíždí přímo do srdce Babiččina údolí ze všech směrů různí řemeslníci, prodejci a vystavovatelé. Déšť ustává. Uf.  

Po deváté hodině je takřka nachystáno, jen v očích pořadatelů se stále zračí otazníky. Přijde někdo, nebo ne? Vydrží počasí? Ještě před oficiálním zahájením akce se však od sousoší Babičky s dětmi trousí první nesmělí návštěvníci. Během prvního bloku programu je již louka pod sousoším hezky zaplněná. 

Počasí „drží“, a tak se jako první představují volně létající papoušci z Mini Terra ZOO ze Žernova. Pak již následuje tradiční ovčácký program – ukázka pastvy ovcí a práce ovčáckých psů s odborným výkladem. Po přesunu návštěvníků do kuchyňské zahrady následuje stříhání oveček. Zároveň je zde možné si prohlédnout různá plemena koz a ovcí. 

Předpověď počasí vypadá stále nemilosrdně, vypadá to, že se po poledni rozprší. Mokré ovečky se ale stříhat nemůžou. Ovčáci okamžitě zařazují do dopoledního programu jeden blok navíc, aby žádný z návštěvníků nebyl ochuzen o zajímavou podívanou a povídanou.     

Každý program je uveden moderátorským vstupem. Jeden z nich je však trochu jiný než ostatní. U mikrofonu stojí Ing. Richard Konrád, předseda Svazu chovatelů ovcí a koz, a děkuje panu Milanu Domáňovi, bývalému předsedovi Královéhradeckého sdružení SCHOK a také dlouholetému spolupořadateli Ovčáckých slavností za jeho práci a činorodost. Návštěvníci jej odměňují potleskem a využívají možná posledních minut bez deště. Mezi vystavovateli jsou již tradiční partneři, k nimž řadíme českoskalické včelaře a chovatele, zástupce Farmy Dubno, Kladské pomezí a další. Stejně jako každý rok jsou tu i kovář a přadleny.  

Nouze není ani o občerstvení a různé rukodělné předměty, pro děti jsou připraveny tvořivé dílničky. Ranní předpověď se nenaplnila, a kromě pár kapek mezi mraky občas vykoukne i sluníčko. 

„My jsme si pro děti připravili výrobu oveček. Loni byly z papíru a vaty, letos jsme vatu vyměnili za hobliny,“ uvedla Marta Kmoníčková z pořadatelského Centra rozvoje Česká Skalice, o.p.s. „Těší mě, že si děti tvoření užívají a zároveň si domů nesou i něco na památku,“ dodala. 

Děkujeme téměř tisícovce návštěvníků, že se nezalekli špatné předpovědi počasí a přišli, a budeme se těšit zase za rok na viděnou. Fotografie z akce naleznete zde. 

 

Radka Jansová, Centrum rozvoje Česká Skalice, o.p.s.