12.5.2017 14:51

Ve Vile Čerych se bude opět snídat férově

Posnídejte v sobotu 13. května férově - ve Vile Čerych!

V sobotu 13. května se v České Skalici uskuteční piknikový happening na podporu fairtradových a lokálních pěstitelů – Férová snídaně NaZemi. Proběhne od 10:00 hodin ve Vile Čerych a její zahradě. Česká Skalice se tak přidá k více než stovce míst, kde se ve stejný čas sejdou tisíce lidí, aby vyjádřily svůj zájem o pěstitele a pěstitelky, jejichž plodiny se dostávají na náš stůl. Akce se koná v Česku již posedmé, a to vždy na Světový den pro fair trade, který se slaví každoročně druhou květnovou sobotu. V České Skalici proběhne popáté.

„Férová snídaně je příležitostí, kde se můžeme společně potkat a v příjemné atmosféře u něčeho dobrého na zub podpořit i dobré věci ve světě“, říká organizátorka českoskalické snídaně Terezie Netrestová. „Letos si mohou návštěvníci prohlédnout také cestopisnou výstavu fotografií ARMÉNIE, ZEMĚ HOR, KLÁŠTERŮ A VÍNA a pro děti máme nachystané tematické omalovánky“, dodává.

Princip snídaně je jednoduchý. Účastníci si přinesou vlastní dobroty, ať už fairtradové nebo lokální. Může to být salát z fairtradové quinoi, fairtradový čaj či káva, bábovka s fairtradovým cukrem a kakaem či fairtradové banány. To vše mohou doplnit lokálními produkty, jako jsou vajíčka, mléko, sýry či zelenina od místního farmáře či farmářky.

Společným piknikem na veřejném místě tak vyjádří podporu nejen místním pěstitelům a pěstitelkám, ale i producentům a producentkám ze zemí Afriky, Asie a Latinské Ameriky zapojených do systému fair trade. Ti pak mohou pěstovat s ohledem na životní prostředí, jejich děti mohou chodit do školy a za svoji práci dostávají spravedlivě zaplaceno.

Férová snídaně začínala v roce 2011 se 41 zapojenými městy, loni už snídalo přes 6 500 lidí na 161 místech republiky. Máme radost, že odpovědnou spotřebou žije stále více lidí a že se chtějí do Férové snídaně zapojit,“ uvedla Gabriela Štěpánková z nevládní organizace NaZemi, která akci koordinuje.

V příloze najdete ilustrační fotografie z loňských ročníků.

Podrobné informace k letošní snídani jsou průběžně aktualizovány na webových stránkách www.ferovasnidane.cz či na facebooku zde.

 

Foto

 

Fair trade je obchod. Lidem ze zemí Afriky, Asie a Latinské Ameriky dává možnost uživit se vlastní prací za důstojných podmínek. Zemědělci dostávají spravedlivě zaplaceno, pěstují s ohledem na životní prostředí a jejich děti mohou chodit do školy. www.fairtrade.cz, www.nazemi.cz/fairtrade

 

Přečteno: 358×