Česká Skalice – vzdělávací středisko Vila Čerych uvítala v pondělí 14. března ve svých prostorách účastníky semináře s názvem „Prodej ze dvora aneb potraviny hned z první ruky“. Zvolené téma vzbudilo opravdu velký zájem jak ze strany zemědělců, tak i spotřebitelů z řad veřejnosti.
Co se rozumí prodejem ze dvora? Jedná se o přímý prodej zemědělských produktů, kdy se nabízené čerstvé potraviny od chovatelů a pěstitelů prodávají přímo spotřebiteli. Prodej ze dvora může probíhat – za stanovených podmínek - přímo v zemědělském podniku, tedy téměř doslova „na dvoře“, ale také v nejbližší maloobchodní prodejně nebo na tržnici. Tento způsob prodeje nabízí stále více farmářů, kteří tak reagují na rostoucí poptávku spotřebitelů i nepříznivé výkupní ceny svých komodit ze strany zpracovatelů a prodejců.
V úvodu semináře vystoupil Ing. Miroslav Pohl, vedoucí Agentury pro zemědělství a venkov Náchod, a představil její činnost, systém práce a důležitost při sdílení informací a poskytování dotací.
Presentace agentury pro zemědělství a venkov (725.8 KB)
Zástupkyně Krajské veterinární správy Královéhradeckého kraje MVDr. Blanka Karešová se svými spolupracovníky definovala prodej ze dvora v souvislosti s legislativními požadavky a poukázala na nejčastější problémy, se kterými se potýkají prodejci i nakupující. Zmínila příslušné komodity, jejich množství a podmínky, za kterých je lze prodávat. Při zodpovídání dotazů a diskusi vyplynulo, že legislativa je k zemědělcům poměrně přísná a že je vlastně zastaralá. Současný vývoj a rozkvět prodeje ze dvora ji předběhl, a proto by toto téma měly aktuálně řešit příslušné instituce a zákonodárci.
Presentace legislativní požadavky prodeje ze dvora (1.2 MB)
Nařízení ES hygienická pravidla pro potraviny živočišného původu (66.3 KB)
Ing. Jaroslav Munzar, zástupce firmy Diana Seven a.s., představil farmářskou tržnici v Trutnově – Poříčí a vysvětlil systém jejího fungování v praxi. Od loňského roku se zde s úspěchem prodávají zemědělské produkty, jako např. ovoce, zelenina, květiny, med, kozí sýry, pekařské výrobky, ovocné mošty a šťávy, čerstvá vejce, kravské mléko, jogurty, med aj.
O své zkušenosti se podělil i pan Bronislav Prokop z Chvalkovic, regionální producent medu. Potvrdil, že mezi lidmi je o med stále větší zájem a i přes navýšení počtu úlů jeho nabídka často nestačí pokrýt poptávku. Zmínil se o podmínkách prodeje, kvality a označování medu.
Presentace pana Prokopa (1.6 MB)
Kristian Burda – organizátor klubu Bedýnky v Hradci Králové - představil systém tzv. bedýnkování. Jedná se o způsob, jak získat čerstvé produkty přímo od místních zemědělců. Bedýnky se každý týden naplní zeleninou, ovocem a doplňkovým sezónním sortimentem (houby, ořechy, bylinky) a připraví se spotřebitelům k odběru. Velmi důležitá je zde kvalita dodávaného zboží a je vidět, že zákazníci ji umí ocenit, protože zájem o bedýnky je veliký. Oblibě se těší zejména ten způsob, kdy bedýnka nemá pevně stanovený obsah a spotřebitel si sám vybere a objedná z nabízeného sortimentu.
Zástupkyně občanského sdružení Bokouš informovala o aktuálně připravovaném zahájení provozu pravidelných farmářských trhů pod širým nebem na náměstí v České Skalici. Od soboty 16. dubna 2011 zde budou trhy probíhat každou sobotu.
Je zřejmé, že zájem konzumovat zdravé a čerstvé potraviny se známým původem mezi našimi spotřebiteli stále narůstá a to je velice dobře. Je správné věnovat pozornost tomu, co jíme, a navíc ještě podporovat místní producenty, kteří jsou významným prvkem rozvoje českého venkova.
Helena Hamanová a Iljana Beránková
Aktivita se konala v rámci projektu Kapka 21, spolufinancovaného Státním fondem životního prostředí a
v rámci Programu obnovy venkova, podpořeného Královéhradeckým krajem.