Exkurze do regionu MAS Opavsko, LGD Podhalanska, MAS Horný Liptov 25. 9. - 28. 9. 2010.
Na zajímavou exkurzi za příklady dobré praxe se vypravilo 20 členů Místní akční skupiny (MAS) Mezi Úpou a Metují. Hlavními organizátory této exkurze byla MAS Mezi Úpou a Metují ve spolupráci s občanským sdružením Centrum rozvoje Česká Skalice, jedním z jejích zakládajících členů. Projekt byl podpořen Královéhradeckým krajem v rámci Programu obnovy venkova 2010.
Účastnící exkurze procestovali kus světa a ledacos nového poznali. Celkový dojem a přínos z exkurze byl jejími účastníky ohodnocen velmi kladně. Navštívili na Opavsku město Raduň, Hradec nad Moravicí, vyměnili si poznatky s MAS Opavsko. Následoval přesun za hranice, do Polska, kde nechyběla ukázka přeshraničních polsko-slovenských projektů spolupráce financovaných z evropských zdrojů, zakončená vycházkou do polské části Tater. Jako nejzajímavější byla hodnocena návštěva slovenského města Liptovský Hrádok. Centrum rozvoje Česká Skalice již před několika lety navázalo spolupráci s neziskovou organizací A projekt sídlící právě v tomto městě. Nejenže dodnes spolupráce těchto dvou organizací úspěšně pokračuje, ale dokonce se ji podařilo rozšířit dál. Město Liptovský Hrádek se stalo partnerským městem České Skalice a velmi intenzivně spolupracuje i MAS Mezi Úpou a Metují a MAS Horný Liptov. Během letošní návštěvy na Slovensku došlo k další vzájemné výměně zkušeností a v neposlední řadě i k plánování projektů spolupráce z oblasti kulturního dědictví.
Účastníky exkurze zaujalo zejména Ovčiárské muzeum v Liptovském Hrádku a využívání místních produktů s “výjimečnou chutí domova“ k podnikání. Touto cestou Slovensko ukazuje návštěvníkům přímo před jejich očima, jak výrobky vznikají, lidé mohou shlédnout práci, ucítit vůni i ochutnat. „Právě po tom je hlad, turisté tyto atrakce hltají a chtějí činnosti poznávat. Už mají dost různých hypermarketů a produktů globalizace. Je načase podporovat právě ty místní“, doplňuje účastnice exkurze Květa Ležovičová. Místní produkce může být velmi rozmanitá a velký výběr v supermarketech je jen zdánlivý. Posuďte sami: v České republice existují desítky odrůd jablek, obchodní řetězce běžně nabízejí tři a to ještě z dovozu. Dalším problémem je dovážení potravin a jejich chemické ošetřování, aby dlouhé přesuny vydržely. V případě vašeho zájmu o místní potraviny můžete objevit druhy ovoce a zeleniny, které jste dosud neochutnali. Oceníte chuť ovčího sýra, domácího chleba, koláčů, pagáčů nebo brynzy. „Především Liptov utvrdil náhled na to, jak je dobré podporovat místní produkty, umět je vhodně a dobře využít a být na to patřičně hrdí“, shrnuje poznatky Květa Ležovičová, předsedkyně Centra rozvoje Česká Skalice. Zájem spotřebitelů o kvalitní potraviny dodávané přímo z farmy v posledních letech enormně vzrostl a zákazníky kromě kvality také zajímá, kde tyto produkty vznikají. Pro farmáře však není snadné potenciální zákazníky oslovit a ještě obtížnější je dopravit k nim svoji produkci. Právě v tom je zapotřebí jít jim naproti a napomoci.
Při dlouhém návratu zpět na Náchodsko se účastníkům honilo hlavami, jak toho dosáhnout i v našem regionu. Jaké cíle a priority si stanovíme, co tím budeme chtít dokázat. Společnou odpovědí vždy zůstává potřeba partnerství. A to jak při plánování, tak i při provádění jednotlivých aktivit ve snaze přinést něco nového, průkopnického, co dalším pomůže a usnadní najít cestu. Tímto exkurze svůj smysl naplnila.
Za Centrum rozvoje Česká Skalice, Martina Vavrdová