Polská partnerská města

Polanica-Zdrój - perla dolnoslezkých lázní

Lázně jsou nejmladší v celém Kladsku: Polanica se stala lázeňským městem teprve před necelými 200 lety. Leží na úpatí Bystřických a Stolových Hor. Její kouzlo nespočívá jen v překrásné poloze, ale i v architektuře, která je z převážné části tvořena vilovou zástavbou. K vycházkám láká známá polanická kolonáda, rozkládající se na obou březích řeky Bystrzyca Dusznicka i překrásný Lázeňský Park. Pro lázeňské hosty je připravena bohatá nabídka kulturních akcí.  Díky své poloze je Polanica ideálním místem pro provozování různých forem turistiky, jejichž nabídka je stále bohatší a všestrannější.

Lázeňský park se nachází v bezprostředním sousedství lázeňských budov. Součástí parku je okázalý pavilon zřídla Wielka Pieniawa, z něhož je možné přejít do koncertní a vycházkové haly. K celému komplexu přiléhá Lázeňské divadlo. Fontána je v sezóně po setmění osvětlena světly v šestnácti barvách a v rytmu hudby tvoří obrazce tryskající z 726 trysek do výše 12 m. Když vyjdeme z parku do ulice Chrobrego a pak přes můstek do lesa, narazíme na betonovou sochu ledního medvěda, která tu od r. 1910 připomíná, že v dávných dobách dosahoval skandinávský ledovec až do Kladska.

Děti si určitě nenechají ujít možnost prohlédnout si město zvláštním vyhlídkovým vlakem. Další velkou atrakcí je horská dráha Góralka . Více než 450 m dlouhá trať, rychlost až 40 km/hod a skvělá zábava pro celou rodinu!

Informační centrum: ul. Parkowa 15, telefon: +48 748 680 644, e-mail: info@polanica.pl; www.polanica.pl

Toulky okolím Polanice-Zdrój (dokument Adobe PDF)Toulky okolím Polanice-Zdrój - propagační materiál v českém jazyce ke stažení

Toulky okolím Polanice-Zdrój (dokument Adobe PDF)Toulky okolím Polanice-Zdrój - propagační materiál v polském jazyce ke stažení

 

Bardo

Město Varta, nesoucí také polský název Bardo se nachází v historické zemi Kladsko, které dnes leží v Dolním Slezsku. Leží na řece Kladská Nisa, která teče přes Vartské hory, které jsou výběžkem Sovích hor.

Město leží na středověké obchodní cestě, která vedla z Prahy přes Slezsko do polského Hnězdna. V roce 1128 když byla Varta ještě česká, měla však již dle papežské buly z roku 1155 polského správce města. Oblast nadále patřila k Slezsku, nejprve k Vévodství Vratislavskému v letech 1321 až 1569, poté k Vévodství Minsterberksko-Frankenštajnskému, které náležely spolu s celým českým královstvím od roku 1526 k Habsburské monarchii. Po první slezské válce, která byla vyvrcholením sporů o dědictví rakouské přešla Varta v roce 1742 k Pruskému království.

V nynější době se ve městě rozvíjí papírnictví a turistika. Mezi pamětihodnosti ve městě patří kamenný most přes Kladskou Nisu, zřícený zlom skalního masívu, růžencová hora s četnými kapličkami, malá mariánská kaple na Vartském kopci ve výšce 584 m.n.m, Vartská kaplička s Madonnou vyřezávanou ze dřeva. Dále ve městě nalezneme dvouvěžní kostel Mariina hledání domova, který je největší budovou v celém městě.

Informační centrum: Plac Wolności 4, telefon: +48 748 171 666, e-mail: pit@bardo.pl; www.bardo.pl

Toulky okolím Barda (dokument Adobe PDF)Toulky okolím Barda - propagační materiál v českém jazyce ke stažení

Toulky okolím Barda (dokument Adobe PDF)Toulky okolím Barda - propagační materiál v polském jazyce ke stažení